Kuidas reguleerida niiskust taluhoonetes?

Teie loomad ja põllukaubad on teie elatis, seega peaksite neid võimalikult hästi kaitsma. Elupinna keskkonnatingimused mõjutavad suuresti loomade heaolu, mis omakorda mõjutab tootlikkust. Sama kehtib tera- ja köögiviljade puhul. Mida paremini te reguleerite niiskust ja temperatuuri oma hoidlates, seda väiksemad saavad olema kaod. Lahenduseks on korralik ventilatsioon.

Kuidas reguleerida niiskust taluhoonetes?

Vähem niiskust talus võrdub suurema tootlikkusega

Kõrge õhuniiskus ja ebasobivad temperatuurid põllumajandushoonetes mõjuvad negatiivselt teie majanduslikule tootlikkusele. Kuum ja niiske õhk tõuseb ning kondenseerub katusele, mis põhjustab piiskade kukkumist teie loomade ja põllukaupade peale.

Hoiustatud teraviljade ja saagi puhul toob niiskus kaasa hallitust, kõdunemist ning köögiviljade kahjustumist. Madalam kvaliteet võrdub madalamate hindadega, mida te nende toodete eest saate. Võib juhtuda, et peate hoopiski osa oma saagist ära viskama, kui see ei ole enam (loomadele või inimestele) tarbimiseks sobiv. Lisaks on aeganõudev kvaliteetse saagi eraldamine kahjustatud osast.

Loomade puhul põhjustab niiskus tagajärgi nende tervisele ja tootlikkusele. Niiske õhk ja kondensatsioon soodustavad bakterite kasvu, mis õhjustab loomade puhul tavaliselt hingamisteede haigusi ja nendest tulenevaid kulusid: suuremad veterinaararved, madalam söödaväärindus, aeglasem kasv, väiksem piimatootmine. Lisaks on kliendid järjest enam kriitilised antibiootikumide kasutamise suhtes liha- ja piimatootmises.

Kuidas reguleerida niiskust taluhoonetes?

Loomulik ventilatsioon niiskuse ja lõhnade reguleerimiseks

Parim viis taluhoonetest niiskuse eemaldamiseks on loomuliku ventilatsiooni kaudu. Eelis seisneb selle, et samal ajal kui väljutatakse taluhoonest lõhnasi, tõmmatakse loomade jaoks sisse ka värsket õhku. See panustab loomade heaolusse - õnnelikud ja terved loomad kasvavad kiiremini ning toodavad rohkem.

Loomuliku ventilatsiooni jaoks on vajalik tekitada korstnaefekt. Kuna soe õhk tõuseb, on katusele vaja avas - korstnaid, mille kaudu on soojal ja niiskel õhul võimalik hoonest lahkuda. Samal ajal tõmbavad hoone külgedel olevad sisselaskeavad sisse ka värsket õhku. Tuuletõmbe efekti vältimiseks peavad avad asetsema aga piisavalt kõrgel.

Kuidas reguleerida niiskust taluhoonetes?

Erinevad ventilatsioonilahendused katusel

Mainitud ventilatsioonilahendusi on võimalik kasutada uute hoonete puhul, enamikul juhtudel ka renoveerimiseks.

  • Lahtised katuseharjad (kaitstud või kaitsmata): pakuvad piisavalt ventilatsiooni, vähendades samaaegselt tuuletõmbust. Katuseharjale langev vihm voolab ära profiilplaatide kohal. Eeliseks on see, et seda on võimalik paigutada mis tahes katusetüüpidele.

  • Hingavad katused: Paigaldades katuseliistud profiilplaatide vahele, tekitate üldist ventilatsiooni. See vähendab kondensatsiooni kogu katuse pinnal. Väikesed ventilatsiooniavad minimeerivad ilmastiku tungimist sisse.

  • Vahedega katused: jätke vahe katuseplaatide vahele, et luua märkimisväärset ventilatsiooni suuremate põllumajandushoonete ja intensiivse loomakasvatuse jaoks. Vahedega katused lasevad hoonesse ka loomulikku päevavalgust.

  • Ventilatsiooniharjad, nagu näiteks painutatud katuseharjad ja kaheosalised ventilatsiooniharjad. Need võimaldavad hoonete loomulikku ventileerimist seal, kus vihma tungimine sisse ei ole probleemiks.

Eternitil on täisvalik ventilatsioonilahendusi, mis ühilduvad nende katuseplaatidega.

Kuidas reguleerida niiskust taluhoonetes?

Piisava ventilatsiooni määramine

Soovitame kontrollida teie riigis olevaid loomapidamishoonetega seotud soovitusi, et saada teada täpsed nõuded ventilatsioonile.

Näiteks näeb Ühendriikide loomapidamishoonetega seotud soovitus ette 0,04 m² väljalaskeava noorlooma kohta ja 0,10 m² väljalaskeava täiskasvanud looma kohta. Õhu sisselaskeavad peaksid olema külgseintel ühtlaselt jaotatud ja olema neli korda suuremad väljalaskekohast, et säilitada õhuvoolu kogu hoones ning vähendades samas õhkkiirust (tuuletõmbust) loomade kõrgusel.

Pidage meeles ka niiskuse ja temperatuuri reguleerimise erinevaid vajadusi suvel ning talvel. Suvel koguneb soojus tallidesse ja seda on vaja eemaldada intensiivsema ventilatsiooni kaudu.

Kas vajate ekspertide nõuandeid?

Võtke ühendust läheduses asuva Eternitiga